GENÇ FENERBAHÇELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GENÇ FENERBAHÇELİLER

GENÇ FENERBAHÇELİLER

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

SAİT FAİK ABASİYANIK

YazarMesaj
taçsız prenses
Moderatör
Moderatör
taçsız prenses

Kadın Mesaj Sayısı : 594
Yaşadığınız Şehir : İstaNbuL

SAİT FAİK ABASİYANIK Empty
MesajKonu: SAİT FAİK ABASİYANIK   SAİT FAİK ABASİYANIK Icon_minitimeSalı Ara. 18, 2007 4:51 pm

<table><tr><td>SAİT FAİK ABASİYANIK Saitfaik

23 Kasim 1906’da Adapazari’nda dünyaya geldi. Istanbul Erkek Lisesi’nin sonuncu sinifinda iken Bursa Lisesi’ne geçti, buradan mezun oldu. Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde bir süre egitim gördü. Ekonomi ögrenimi için Isviçre’ye gitti. Kisa süre kaldi ve Fransa’ya geçti. 3 yil Fransa’da yasadi. Yurda dönüste ticaretle ugrasti. Bir süre Halicioglu Ermeni Yetim Mektebi’nde Türkçe grup dersleri ögretmenligi yapti. Hikayeleriyle tanindi. Yasamini Sisli’de Bulgar Çarsisi’ndaki apartman ve Burgaz Ada’daki kösklerinde annesi ile geçirdi. Evlenmedi. Ölümünden sonra Burgaz Ada’daki evi müze haline getirildi. 11 Mayis 1954’te sirozdan öldü. Annesi, ölümünden sonra "Sait Faik Hikaye Ödülü" olusturdu. Olayi temel alan geleneksel öykü kaliplarini yikarak Türk öykücülügünde yeni yollar açti. Siirsel bir anlatim, gerçegi çesitli durumlariyla görünür kilan bir gözlem ve izlenim gücüyle kendisinden sonraki öykücülere önderlik etti. Çagdas edebiyata katkilarindan dolayi Amerika’daki Uluslararasi Mark Twain Dernegi’nin onur üyeligine seçildi.

</TD></TR>
<tr><td>
KIRMIZI YEŞİL

Kıyısına tuz ileten rüzgarı
balıkların yüzdüğünü duyarım
Dinlerim yosunların konuştuğunu
midyelerin ağladığını.
Aşkın bir kanadı vardır kırmızıdır
delinir
kan akar.
Bir kanadı var
zehir yeşili...